Lábfejboltozat otthoni erősítése
A modern életmód, a lakások lapos padlója nem igazán segíti a lábfej izmainak erősödését, így sok kisgyereknél alalkul ki kisebb-nagyobb mértékű bokasüllyedés. Vannak esetek, amikor elkerülhetetlen, hogy rendes gyógytornát végezzünk (erről az ortopéd orvos dönt), de néhány játékos feladattal otthon is sokat tehetünk a megelőzésért.
Amikor a kisbaba járni kezd, még puha és egyenes a talpa. Mikor már sokat és rendszeresen jár, érdemes megvenni neki az első pár cipőt is. A cipő talpa legyen rugalmas, de ne teljesen puha, hogy támogassa az izmok saját munkáját, de védje is a talpat. A cipő kérge jó, ha kemény, hogy a sarkakat megtámassza. A mezítláb járás igazából akkor hasznos, ha a gyerek a kertben, vagy a satrandon szaladgál, a lakásban, sima talajon hosszú távon nem ajánlott. Szintén nem ajánlott semmilyen (lúdtalp)betét sem, hiszen ez megtámasztja a talpat, amitől az izmok könnyen ellustulnak. Ha valakinél kialakult bokasüllyedést tapasztalunk (nem a járás kezdetén, csak később!), akkor neki hasznos lehet a szupinált cipő viselése. A szupinált (vagyis kifelé döntött) cipő talpa a saroknál belül kicsit magasabb, így munkára, kapaszkodásra készteti a talp izmait.
De mit tehetünk otthon?
Kezdetektől igyekezzünk, hogy a baba a lakásban is sétálhasson egyenetlen talajon. Tegyünk játék közben a lába alá matracot, párnát (ezekből akadálypályát is építhetünk, közte egy-két bújós, vagy mászós feladattal), vagy engedjük ugrálni az ágyon, kanapén. Játékosan sétálhat babzsákokon, vagy egyensúlyozhat szorosra összetekert töröklözőn (úgy, mint egy balettáncos, de akár oldalazva is, úgy, hogy a sarkai a padlón vannak). Vicces játék, ha a szőnyeg alá bedugunk különféle dolgokat (pl. zoknigombócokat) és ezeket kell lábbal megkeresni, vagy épp átkelni a hepe-hupás úton.
Vicces játék, és nagyon jól erősíti a lábakat, ha a lábujjakkal kell különböző dolgokat felszedegetni a földről. Ez lehet babzsák, vagy kendő, Lego, gyöngy, kavics vagy bármilyen más apró tárgy. A szobában szétszórt dolgokat gyűjtsük kosárba úgy, hogy közben minél tovább tartanunk kell azt a lábujjainkkal! Ha leülünk, akkor egy dalra integethetünk is a felvett kezdővel. Rajzolhatunk a lábujjak közé fogott ceruzával, vagy zsírkrétával, vagy tépkedhetünk papírzsebkendőt két lábbal, apró pici darabokra. Természetesen mi, felnőttek is vegyünk részt a játékban! És ha már ketten vagyunk, ne maradjon ki a foci sem! Fogjunk egy kisebb labdát, amit próbáljunk lábbal egymás széke alá begurítani. Ha a labda elgurul, természeretesen csak lábban (lehetőleg a taplunk alatt gurítva) kell visszahozni.
Ha a gyerek már feladat-szerűbb játékba is bevonható, akkor ülve görgessünk a talpunk alatt labdát, vagy hengert (pl. alufólia kiürült gurigáját). Közben énekelhetünk, mondókázhatunk is ("Süssünk, süssünk valamit..."). Állva, a lábujjhegyre, sarokra állást váltogassuk és próbáljuk ki azt is, milyen, ha a lábat kifelé billentjük (külső talpélre lépünk, miközben a lábujjak behajlanak) és úgy megyünk. Lábujjunkkal egymásnak is integethetünk. Az egy lábon állás (főleg, ha valami puha felületen, vagy babzsákon kell megállni) szintén erősíti a lent lévő láb izmait. A másik lábbal közben cirógathatünk állatokat, vagy odanyújthatjuk egy puszira Anyának, vagy Apának. Jó móka az is, ha a talpat lülönböző anyagokkal, ecsetekkel, kefékkel ingereljük, vagy kipróbáljuk a lábbal festést.
Ha extra kényeztetésre vágyünk, akkor tegyünk egy dobozba különböző anyagokat (legjobb a száraz lencse, bab, kukorica stb, haladóknak főtt tészta) és ebben is turkáljunk a lábunkkal. Próbáljunk elrejtett apró tárgyakat kihalászni, vagy a kezek használata nélkül bújtassuk el a lábunkat.
És miért jó a nyár?
Mert nyáron lehet kint lenni a szabadban és a kertben, játszótéren, homokban, strandon szaladgálásnál nincs is jobb edzés. Próbáljunk meg mezítláb farönkön sétálni, nagy kövön megállni, vagy a homokba befúrni a lábunkat.
Jó játékot kívánok!
Természetesen, ha komolyan aggódunk a gyerek lába miatt, keressünk fel egy ortopéd orvost!