TSMT pro és kontra autizmus szemmel
Mi is az a TSMT?
A TSMT a Tervezett SzenzoMotoros Tréning szavakból alkotott mozaikszó. Egy olyan mozgásos terápiát takar, melynek elemei és azok sorrendje szigorúan kötött, egyénre szabott és a szakember által előírt (ettől tervezett) és a mozgásos és érzékelő rendszerre hat (ettől szenzomotoros). A TSMT fejlesztés lehet egyéni (TSMT I.) és csoportos (TSMT II.). Az egyéni fejlesztések során a gyerek femérése után a szakember egy feladatsort ad a családnak különböző mondókára végzendő mozgásos feladatokkal, melyket többnyire otthon, heti 3-6 alkalommal kell végezni. Egy-egy ilyen feladatsor jellemzően fél-háromnegyed óra alatt végezhető el. Az életkor és a fejlődés előrehaladtával a feladatsor változik. A csoportos torna nagyobb (jellemzően 3-8 éves) gyerekeknek való, akik már tudnak a szüleik nélkül fegyelmezetten dolgozni. Az alapelvek és a mozgásos elemek kb. ugyanazok.
A TSMT magyar találmány, igaz, már néhány más országban is elérhető. Kidolgozója Lakatos Katalin, aki leginkább a konduktív pedagógia, a hidroterápia és más szenzoros terápiák alapelemeiből építette fel módszerét. Szintén nevéhez fűződik a HRG úszás (Hidroterápiás-Rehabilitációs Gimnasztika terápia) kidolgozása is.
Kinek/mikor jó a TSMT?
A TSMT alapvetően a mozgások keresztül hat az idegrendszerre, így a következő problémák esetén pl. hatásos lehet:
- A mozgásfejlődés támogatására (kimaradt állomások babáknál, lassabb fejlődés, minimális izomtónus eltérések, mozgás-összerendezés nehézségei, egyensúlyi bizonytalanság, ügyetlenség stb.) a probléma okának, természetének függvényében.
- Kisebb figyelmi probémák csökkentésére (a probléma okától függően, de valószínű, hogy a TSMT önmagában nem lesz elég).
- Egyébként jól fejlődő gyerekek esetében kisebb önregulációs nehézségek megoldására (alvás, étkezés, pisi-kaki ügyek).
- A beszédindítás támogatására ott, ahol egyéb probléma (organikus ok, vagy fejlődésbeli eltérés) nem áll fent.
Mik a TSMT előnyei, hátrányai?
A TSMT legfőbb előnye, hogy szinte bárhol, bármikor elérhető, hiszen rengeteg a TSMT terapeuta. Ennek legfőbb oka, hogy a TSMT terapeuta képzés nem egy sok éves felsőoktatási "procedúra", a végzettség annál jóval gyorsabban megszerezhető. Ezért van az is, hogy nagyon sok orvos is ajánlja a TSMT-t, hiszen ezt nagy eséllyel talál a család.
A TSMT esetében, mint szinte minden más terápia esetében is, nagyon sok függ a konkrét terpeutától. A fent említett okból (rövid képzési idő) mindig érdemes megnézni a terapeuta alapvégzettségét is attól függően, hogy milyen gyereknek keresünk segítséget. (Pl. ha autista gyereket viszünk TSMT terápiára, az akkor lesz igazán hatékony, ha a terapeuta az autizmushoz is ért.)
A TSMT előnye és egyben hátránya is, hogy a feladatokat többnyire otthon kell végezni. Ez egyrészt előny, mert adott számú terapeuta így több gyereket tud ellátni, másrészt hátrány is, hiszen sok családban hatalmas teher, hogy nekik kell végezni a feladatokat, sokszor este, munka után, mikor már a szülő és a gyerek is fáradt, miközben a lelkiismeret-furdalás folyamatosan jelen van, ha egy-egy alkalom kimarad (hátha pont e miatt nem fejlődik majd kellőképpen a gyerek!). Vannak családok, akik ezt a nyomást nagyon nehezen viselik, a családi dinamikának többet árt, mint használ a napi tornáztatás. Más családok pedig kifejezetten hálásak, hogy valaki ilyen konkrétan megmondja, mikor, mit és mennyit kell gyakorolni a gyerekkel, a gyerek pedig élvezi a közös mókát. Nem vagyunk egyformák, de fontos tudni, hogy mindkét megélés valós és vállalható.
És kell-e az autista gyereknek TSMT
Nem, alapvetően nem kell. Az autista gyereknek elsősorban autizmus-specifikus fejlesztésre van szüksége és arra minél korábban (már akár a diagnózis megszületése előtt is).
Ha viszont az autista gyereknek problémája van a mozgással, egyensúllyal, figyelemmel stb. és (ez nagyon fontos!) ő is és a családja is élvezi a feladatokat, akkor kiegészítő terápiaként bátran válasszanak TSMT-t!
Az autizmust értő szemlélettel(!) végzett TSMT a fentieken túl hasznos lehet a gyerek kommunikációjának, beszédének, testtudatának fejlődése szempontjából is.
Néhány dolog, amit szreintem autizmus-specifikusabbá teheti a TSMT gyakorlásokat:
- Csak akkor kezdenék TSMT-t autista gyerekkel, ha arra számítok, hogy ő ezt élvezni fogja. Tehát szereti a változatos mozgásokat (hintáztatás, ringatás, rugózás stb.), benne tud maradni legalább egy rövid feladathelyzetben, figyelmes a dalokra, mondókákra, biztonságot ad neki a rendszeresség, a kiszámíthatóság. (Ha a gyerekünk nem ilyen, engedjük el a TSMT-t nyugodt szívvel és egy pillanatig ne érezzünk miatta lelkiismeret-furdalást! Keressünk mást!)
- A gyerek számára már ismert vizuális módon érdemes előre jelezni a feladatok sorrendjét és ahol lehet, vagy szükséges, ott az idejét is.
- Ha a gyerek valamelyik feladat ellen tiltakozik, én semmiképp nem eröltetném rá, hiszen sokkal fontosabb egy torna gyakorlatnál az, hogy megtapasztalja azt, hogy a kommunikáció számít.
Köszönet Fenyősi Fanninak a szakmai észrevételekért!